Centar za ruralni razvoj CERURA HR provodi projekt „Dijalogom do Hrvatske mreže za društveno poduzetništvo“ kodni broj UP.04.2.1.06.0054 koji se sufinancira iz Europskog socijalnog fonda.

Ukupna vrijednost projekta je 3.597.840,76 kuna/ 477.515,53 eura. Europska unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira bespovratna sredstva u iznosu od 3.058.164,65 kuna / 405.888,20 eura (85%), dok Republika Hrvatska iz državnog proračuna sufinancira bespovratna sredstva u iznosu od 539.676,11 kuna/ 71.627,33 eura (15%).

Razdoblje provedbe projekta je od 31.10.2020. do 31.10.2023. godine.

Opći cilj projekta je jačati kapacitete organizacija civilnoga društava uz potporu akademske zajednice, kako bi se uspostavio učinkoviti dijalog svih dionika za društveni razvoj Republike Hrvatske.

Dana 7. lipnja 2023. godine s početkom u 14:00 sati u Muzeju Cetinske krajine na adresi Ul. Andrije Kačića Miošića 5 u Sinju održana je 3. Regionalna radionica „Poticanje javnih institucija i poslovnog sektora za suradnju s OCD-ima u izradi javnih politika glede DP“. Aktivnost se provodi u sklopu 6. projektnog elementa „Provedba strukturiranog dijaloga svih dionika i donositelja odluka“, projekta „Dijalogom do Hrvatske mreže za društveno poduzetništvo“.

U sklopu radionice naglasak je bio stavljen na važnost sudjelovanja organizacija civilnog društva u oblikovanju javnih politika, proces mapiranja dionika društvenog poduzetništva, te Quadruple i quintuple helix modele kao nove oblike suradnje.

    Na samom početku radionice definiran je pojam javnih politika, drugim riječima sve što je vlast odlučila učiniti ili ne učiniti, te su prikazane moguće razine sudjelovanja OCD-a prilikom kreiranja javnih politika. One uključuju informiranje, savjetovanje, uključivanje i partnerstvo. Najveća razina sudjelovanja temelji se upravo na partnerskom odnosu OCD-a i donositelja odluka, što rezultira:
  • poboljšanjem kvalitete propisa i javnih usluga
  • inovativnim rješenjima i „ besplatnoj ekspertizi”
  • pravodobnim otkrivanjem i prevencijom mogućih problema u provedbi propisa
  • podjelom odgovornosti za donošenje odluka
  • legitimnosti i podršci javnih politika (bolja prihvaćenost među građanima)
  • većom otvorenosti, transparentnosti i odgovornosti tijela javne vlasti
  • izgradnjom povjerenja u institucije vlasti
  • doprinosom jačanja demokratske građanske političke kulture
    Hrvatski standardi suradnje OCD-a s javnim institucijama i poslovnom zajednicom u razvoju javnih politika obuhvaćaju:
  • Zakon o pravu na pristup informacijama
  • Kodeks savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata
  • Poslovnik Vlade Republike Hrvatske
  • Poslovnik Hrvatskoga sabora
  • Zakon o procjeni učinaka propisa i Uredba o provedbi postupka procjene učinka propisa

U drugom dijelu radionice naglasak je stavljen na proces mapiranja dionika društvenog poduzetništva, rezultate mapiranja, analizu dionika, te njihovu suradnju prilikom izrade prijedloga javnih politika.

Mapiranje dionika društvenog poduzetništva ima za cilj identificirati sve relevantne javne institucije i poslovni sektor te načine i oblike moguće suradnje, ukazati na vrijednost primjene strukturiranog pristupa, važnost mapiranja i segmentiranja sudionika, te ukazati na alate i tehnike mapiranja kao i probleme sa kojima se možemo susresti pri mapiranju dionika.

    Postupak mapiranja dionika obuhvaća 4. koraka:
  1. Mapiranje/Identifikacija dionika
  2. Analiza dionika
  3. Izrada komunikacijskog plana
  4. Uspostava dugoročnih platformi za suradnju s dionicima

Nakon mapiranja i analize dionika DP-a, potrebno je definirat jasan plan za interakciju dionika DP-a. To obuhvaća proces razvoja odgovarajuće strategije za učinkovito uključenje dionika, što podrazumijeva kontinuirane aktivnosti na poticanju dionika za suradnju sa OCD-ima prema njihovim interesima vezano uz razvoj javnih politika. Nakon mapiranja i planiranja ključno je komuniciranje.

U trećem dijelu radionice predstavljen je Quadruple helix model kao novi oblik suradnje. Ovaj model upravljanja dodatno naglašava ulogu OCD-a kao pokretača promjena.

Poveznica ovog modela i ključnih dionika očituje se u pronalaženju novih rješenja, pristupa i modela održivog razvoja društva, pritiscima za iznalaženje najboljih rješenja kojima se podiže kvaliteta življenja u zajednici te problemima koje javni sektor ne rješava, dok uloga OCD-a postaje sve naglašenija.

Iako je dobar, i ovaj model susreće se s određenim trenutnim ograničenjima vezano za maksimiziranje suradnje javnih institucija, poslovnog sektora i OCD-a/DP-a. To se najviše očituje kroz: slabu suradnju sa akademskom zajednicom i gospodarskim sektorom, nedostatnu suradnju i razmjenu iskustva sa drugim županijama, slabu suradnju među JLS, nedostatnu suradnju sa JLPS i nacionalnom razinom kao i slabu informiranost u odnosu na njih, slabe kapacitete, nedostatno financiranje, izostanak vrednovanja rezultata, nedjelotvorno umrežavanje sa ključnim dionicima na lok. i regionalnoj razini, nedovoljno praćenje vanjskih iskustava te povezivanje sa OCD i drugim dionicima iz EU zemalja, prostorni problemi i slaba opremljenost udruga (problemi „preživljavanja” koji koče suradnju sa dionicima i inicijative za pokretanje konkretnijih promjena) i sl.

    Uzimajući u obzir sve navedeno donesen je sljedeći ZAKLJUČAK:
  • Potrebno je drugačije sagledavanje odnosa između svih aktera te uvođenje kreativnih i inovativnih rješenja (KAPITAL ODNOSA)
  • Potrebno je omogućavanje OCD-ima, DP-ima i javnim institucijama da zajednički utječu na donošenje odluka - participativno upravljanje
  • Kroz aktiviranje quadruple helix modela osigurava se primjena novih oblika uključivanja dionika - uvođenje novih oblika upravljanja
  • Potrebno je poticanje lokalnog sustava upravljanja – supsidijarnost, pristup razvoju „odozdo“
  • Potrebno je jačanje kapaciteta i suradnje OCD-ova kao i suradnje sa stručnjacima, gospodarstvom i javnim sektorom (NUŽNO)
  • Potrebno je sustavno uvođenje VREDNOVANJA UČINAKA javnih politika

Na radionici je prisustvovalo oko 25 sudionika.

Prezentaciju možete preuzeti OVDJE .

Više o projektu u uredu (Brnaze 410, 21230 Sinj) i na Internet stranici projekta: https://www.socialbiz.cerura.hr/
Više o EU fondovima na www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr

Održana 3. regionalna radionica "Poticanje javnih institucija i poslovnog sektora za suradnju s OCD-ima u izr https://socialbiz.cerura.hr/ Super User