Centar za ruralni razvoj CERURA HR provodi projekt „Dijalogom do Hrvatske mreže za društveno poduzetništvo“ kodni broj UP.04.2.1.06.0054 koji se sufinancira iz Europskog socijalnog fonda.
Ukupna vrijednost projekta je 3.597.840,76 kuna/ 477.515,53 eura. Europska unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira bespovratna sredstva u iznosu od 3.058.164,65 kuna / 405.888,20 eura (85%), dok Republika Hrvatska iz državnog proračuna sufinancira bespovratna sredstva u iznosu od 539.676,11 kuna/ 71.627,33 eura (15%). Razdoblje provedbe projekta je od 31.10.2020. do 31.10.2023. godine.
Opći cilj projekta je jačati kapacitete organizacija civilnoga društava uz potporu akademske zajednice, kako bi se uspostavio učinkoviti dijalog svih dionika za društveni razvoj Republike Hrvatske.
U ponedjeljak 5. lipnja 2023. godine u 10:00 sati u sklopu projektnog elementa 1. Jačanje partnerstva organizacija civilnog društva i uključivanje novih članica i članova tematske mreže održana je 4. online radionica "OCD-i usvojili quadruple helix metodologiju kako bi ojačali svoje kapacitete za izgradnju partnerstva“.
Na radionici je predstavljena tema „Quadruple i Quintuple helix model i organizacije civilnog društva – zašto mu se vraćamo“?
U prvom dijelu radionice naglasak je bio stavljen na razvoj i konceptualne međuodnose modela znanja, o kojima smo imali prilike čuti i na samom početku projekta. Njihova primjena je jako bitna za područje društvenog poduzetništva i njegov razvoj u RH. Veliki naglasak bio je stavljen na QUADRUPLE HELIX model u kojem se upravo organizacije civilnog društva pojavljuju kao četvrti i jedan od važnijih aktera za jačanje partnerstva među ključnim sudionicima/sektorima s ciljem poticanja inovacija i razvoja društva i gospodarstva, za razliku od TRIPLE HELIX modela prema kojem osnovu djelotvornog inoviranja čini suradnja akademske zajednice, gospodarstva i vlade. U novije vrijeme sve se više koristi i QUINTUPLE HELIX model koji osim akademske zajednice, gospodarstva, vlade i OCD-a, naglašava i ulogu prirodnoga okruženja.
U drugom dijelu radionice govorilo se o helix modelima (s naglaskom na Quadruple helix model) i ulozi organizacija civilnog društva. Kada govorimo o poveznici ovih modela i OCD-a možemo reći da nepovoljne okolnosti u društvu nisu umanjile očekivanja građana, javni sektor nije uspio sam riješiti goruće razvojne probleme, te su se tražila nova rješenja, pristupi i modeli održivog razvoja koji bi podigli kvalitetu življenja u lokalnoj zajednici. Upravo na tim temeljima uloga OCD-a postaje sve naglašenija, zbog boljeg poznavanja potreba lokalne zajednice.
Njihova uloga kao komunikacijskog kanala društvenih poduzetnika i nositelja javnih politika te jednog od helixa tu je ključna i prepoznata od strane ostalih aktera.
- U trećem dijelu radionice govorilo se o tome kako do novih oblika vladavine/upravljanja koji bi pospješili primjenu modela i koja su to ograničenja za korištenje modela i jačanje komunikacijskih kanala DP-a na lokalnoj i regionalnoj razini. Ti novi oblici vladavine/upravljanja kojim bi se pospješila primjena modela stavljaju naglasak na:
- omogućavanje participativnog upravljanja čime se kreiraju nova rješenja sa građanima, a to govori o važnosti društvenih inovacija i stvaranju novog znanja
- vertikalnu i horizontalnu suradnju svih aktera, integrirani (multisektorski) pristup sagledavanja mogućnosti i rješavanja problema, te pristup „razvoju odozdo“ (Pristup razvoju odozdo naglašava drugačiju, angažiraniju ulogu lokalne i regionalne razine kao i važnost lokalnih razvojnih resursa – ljudskih, lokalnog znanja, lokalno iniciranih projekata, lokalne „uključenosti“ i lokalnog koordiniranja relevantnih projekata).
- značaj lokalne zajednice, lokalnih razvojnih inicijativa, lokalnih aktera te njihove suradnje (Važnost nematerijalnih čimbenika razvoja kao što su umreženost lokalnih dionika, aktera i poduzetnika, njihovo međusobno povjerenje, otvorenost i spremnost na suradnju, njihov zajednički sustav vrijednosti i norme ponašanja, identitet, kulturno naslijeđe i drugi čimbenici povezani s pojmovima društvenog kapitala i kapitala odnosa).
Kada govorimo o glavnim ograničenjima za korištenje modela i jačanje komunikacijskih kanala DP-a na lokalnoj i regionalnoj razini ističu se: slaba suradnja sa akademskom zajednicom, gospodarstvom, ali i nacionalnom razinom vezano za rješavanje razvojnih ograničenja, slabi institucionalni kapaciteti javne uprave (nedovoljno poznavanje problema s kojima su suočeni DP te način njihova rješavanja), inertnost dionika vezano za organiziranje rasprava te promišljanje daljnjeg razvoja DP sa društvenim poduzetnicima, stručnjacima i drugim akterima, slaba koordinacija, protok informacija, slaba suradnja OCD-a (ograničenje UNUTAR helixa), pogotovo s onima iz drugih Županija) što dovodi do slabijeg umrežavanja.
- Spomenuta ograničenja nameću potrebu iznalaženja rješenja vezano za primjenu modela kao i za osnaženje komunikacijskih kanala, jer:
- Županije, kao i JLS, morale bi imati značajnu ulogu u podržavanju DP - potrebno ih je osnažiti u realizaciji vlastitih mjera kroz njihove potporne institucije (ključna uloga razvojnih agencija)
- Značajne su u promoviranju koncepta CLLD (razvoj potaknut od strane lokalne zajednice) koji se izuzetno podupire kroz LEADER program
U četvrtom dijelu radionice govorilo se o primjeni QUADRUPLE HELIX modela.
Istaknuto je slijedeće: TEŠKO JE POKRETATI PROMJENE U DRUŠTVU U ODSUSTVU PODRŠKE SA NIŽIH RAZINA TE BLISKE SURADNJE JAVNOG, PRIVATNOG I CIVILNOG SEKTORA, što je posebice ključno za kompleksne projekte. Za daljnji razvoj DP-a te za osnaživanje komunikacijskih kanala DP-a i nositelja javnih politika u tom smislu može biti značajna primjena quadruple helix modela.
- Pred sam kraj radionice donesen je sljedeći zaključak:
- Potrebno je drugačije sagledavanje odnosa između svih aktera za uvođenje kreativnih i inovativnih rješenja (KAPITAL ODNOSA!)
- Poticati sudjelovanje i suradnju svih ključnih subjekata kako bi se osiguralo da utječu na lokalno donošenje odluka , na protok i transfer znanja i iskustva, učenje temeljem iskustva drugih, snažnu interakciju svih dionika usmjerenu na POTICANJE RAZVOJNIH PROMJENA
- Poticati lokalno sustavno upravljanje– supsidijarnost, pristup razvoju „odozdo“
- Potrebno je lokalno sudjelovanje u svim projektima!
- Potrebo je snažnije jačanje kapaciteta i suradnje OCD kao i suradnje sa stručnjacima, gospodarstvom i ključnim dionicima
- Potrebno je postizanje optimalne djelotvornosti i učinkovitosti njihova rada te sustavno uvođenje VREDNOVANJE UČINAKA
- Potrebno je ostvarivanje RELEVANTNIH REZULTATA ZA DRUŠTVO I GOSPODARSTVO, jačanje vidljivosti, te usmjerenost na nove teme UZ MAKSIMALNO UVAŽAVANJE PRIRODNOG OKRUŽENJA (ODRŽIV RAZVOJ
Na radionici je sudjelovalo oko 25 sudionika.
Više o projektu u uredu: Brnaze 410, Sinj i na internet stranici www.socialbiz.cerura.hr
Više o EU fondovima na www.strukturnifondovi.hr i www.esf.hr
- Prezentaciju možete preuzeti ispod:
- Prezentacija (.PDF)